Actualitate· 1 min citire

Bărbatul atacat de urs aseară primește tratament antirabic

Bărbatul atacat de urs aseară primește tratament antirabic

Bărbatul atacat de urs aseară primește tratament antirabic

Realitatea de Harghita
Scris de Realitatea de Harghita Publicat: 27 iul. 2021, 13:03

Acesta este tratat în secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean din Miercurea Ciuc

Bărbatul care a fost atacat de un urs, luni seara, şi a ajuns la spital cu mai multe răni pe torace şi abdomen primeşte tratament profilactic antirabic în secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) din Miercurea Ciuc.

Referentul de presă al SJU Miercurea Ciuc, Kiss Edit, a precizat, pentru AGERPRES, că bărbatul de 46 ani a fost externat, marţi dimineaţa, de la Unitatea de Primiri Urgenţe, după ce a primit îngrijirile necesare şi i s-a recomandat să meargă la secţia de Boli Infecţioase, pentru tratament antirabic. Ulterior, medicii de la Boli Infecţioase au decis ca bărbatului să i se administreze tratamentul profilactic antirabic în spital, motiv pentru care acesta a fost internat din nou şi va rămâne sub observaţie medicală. Secţia de Boli Infecţioase a SJU Miercurea Ciuc nu se află în clădirea centrală a spitalului, ci este găzduită de un imobil al Bisericii Romano-Catolice.

AGERPRES

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate