Actualitate· 1 min citire

FOTO Pui de urs abandonat găsit de salvamontiști

FOTO Pui de urs abandonat găsit de salvamontiști

FOTO Pui de urs abandonat găsit de salvamontiști

Realitatea de Harghita
Scris de Realitatea de Harghita Publicat: 30 mar. 2021, 16:43

Ursulețul de doar două luni a fost găsit la Cheile Vârghișului

Garda de Mediu Harghita a fost informată, zilele trecute, cu privire la identificarea de către reprezentanții Salvamont Vlăhița a unui pui de urs de circa două luni, părăsit de ursoaică, în Cheile Vârghișului.

Având în vedere starea de sănătate a exemplarului, împreună cu medicul veterinar din Vlăhița și reprezentantul centrului de reabilitare a puilor orfani, s-a stabilit ca acesta să fie tratat în primă fază de către medicul veterinar colaborator al centrului -Borka-Vitális Levente, apoi, conform prevederilor HG 323/2010, acesta să fie plasat provizoriu în custodia centrului de reabilitare a puilor orfani de la Bălan, până la atingerea stării fiziologice normale care să permită reintroducerea în habitatul natural de origine. Dupa starea in care se afla puiul de urs exista o mare probabilitate ca ursoaica sa nu mai fie in viata.

FOTO: SALVAMONT ROMÂNIA și GARDA DE MEDIU HARGHITA

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate