Actualitate· 1 min citire

Minor de 16 ani mort în Lacul Zetea, din Harghita

Minor de 16 ani mort în Lacul Zetea, din Harghita

Minor de 16 ani mort în Lacul Zetea, din Harghita

Realitatea de Harghita
Scris de Realitatea de Harghita Publicat: 20 nov. 2023, 11:48

Cadavrul copilului a fost găsit și scos la suprafață

ISU și IPJ Harghita au luat parte, în această dimineață, la o misiune de căutare a unui minor de 16 ani, în Lacul Zetea. Adolescentul a fost dat dispărut aseară.

La fața locului s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului Odorheiu Secuiesc, cu o autospecială complexă de primă intervenție și o barcă. A fost alertat și Serviciul Salvamont Odorheiu Secuiesc, care se va deplasa cu personal scafandru.

Update: locul căutării este amenajarea hidrotehnică de la baza lacului de acumulare Zetea

Update 2: În urma căutărilor, tânărul a fost găsit și scos la suprafață, însă, din nefericire, decedat

Minorul fusese dat dispărut de polițiștii harghiteni.

La data de 19 noiembrie, în jurul orei 19:10, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Odorheiu Secuiesc au fost sesizați cu privire la faptul că minorul ABRAN BALINT, de 16 ani, din localitatea Izvoare a plecat voluntar, în cursul aceleiași zile, la pescuit pe malul râului Târnava, sub barajul de acumulare Zetea și nu a mai revenit la domiciliu.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate